POMOC PO SUSZY

Rodziny rolnicze, w gospodarstwach których powstały szkody spowodowane przez suszę lub huragan w 2008 r. mogą się ubiegać o pomoc społeczną, jeżeli:

- co najmniej jedna osoba jest rolnikiem, w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników, który podlega temu ubezpieczeniu w pełnym zakresie;

- szkody spowodowane przez suszę lub huragan zostały oszacowane przez komisję powołaną przez wojewodę;

- szkody w uprawach rolnych spowodowane przez suszę wynoszą średnio powyżej 30 proc. w gospodarstwie rolnym w rozumieniu przepisów o podatku rolnym.

Pomoc będzie udzielana w wysokości 500 zł w przypadku rodziny rolniczej prowadzącej gospodarstwo rolne o powierzchni do 5 ha użytków rolnych albo w wysokości 1000 zł w przypadku gospodarstwa rolnego o powierzchni powyżej 5 ha użytków rolnych.

Wnioski o pomoc można składać w Ośrodku Pomocy Społecznej Gminy Lubawa w nieprzekraczalnym terminie do 10 października 2008 r.

NOWE PRZEDSZKOLA

Gmina Lubawa zawarła Umowę z Demokratyczną Unią Kobiet – Krajową Radą we Wrocławiu w zakresie współpracy w realizacji projektu „Ja też jestem przedszkolakiem”. Celem projektu jest wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci w wieku od 3 do 5 lat z terenów wiejskich. W ramach projektu realizowane są zajęcia edukacyjno – integracyjne w trzech Ośrodkach Edukacji Przedszkolnej w: Rumienicy, Sampławie i Tuszewie. W zajęciach uczestniczy 37 dzieci z gminy Lubawa. Projekt potrwa do końca sierpnia 2009 r.

KONFERENCJA SZKOLENIOWA

W czwartek, 10 października w Hotelu Warmińskim w Olsztynie odbędzie się szkolenie dofinansowane ze środków Funduszu Spójności w ramach Pomocy Technicznej programu Operacyjnego Infrastruktura i środowisko – „Finansowanie ochrony środowiska ze środków Unii Europejskiej”. Program szkoleń:

- Gospodarka wodno-ściekowa

- Zagospodarowanie odpadów komunalnych i niebezpiecznych

- Zarządzanie zasobami i przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska

- Energooszczędność w tym termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej.

Początek szkolenia o godz. 11:00.

GMINA LUBAWA LAUREATEM

Wójt Gminy Lubawa oraz przewodniczący Gminnego Zrzeszenia LZS w Lubawie wezmę udział w ogólnopolskim forum działaczy samorządowych nt. „Infrastruktura sportowa w gminach, miastach i powiatach”, organizowanym przez Krajową Federację Sportu dla Wszystkich. Uczestnicy forum będą gośćmi VI Międzynarodowych Targów Infrastruktury Miejskiej i Drogowej. Podczas uroczystości otwarcia Targów zostaną wręczone pamiątkowe plakiety laureatom tegorocznego XIV Sportowego Turnieju Miast i Gmin. W Turnieju Gmina Lubawa zajęła I miejsce w województwie, VI w kraju.

Forum odbędzie siew dniach 14-15 października w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

We wtorek, 14 października w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu odbędzie się uroczystość związana z Dniem Edukacji Narodowej. Wezmą w niej udział wyróżnieni pedagodzy z terenu gminy Lubawa, którym zostaną wręczone odznaczenia państwowe i medale a także doroczne nagrody.

REMONTY DRÓG

Grabowo

Trwa remont skrzyżowania w miejscowości Grabowo. W zakres realizacji zamówienia wchodzą:

- roboty przygotowawcze i rozbiórkowe

- wykonanie kanalizacji deszczowej

- wykonanie strużek deszczowych

- wykonanie studni rewizyjnych

- remont drogi po wykonaniu kanalizacji deszczowej

- wykonanie jezdni w pełnej konstrukcji wraz z ustawieniem krawężników

Termin realizacji zamówienia upływa 30 października 2008. Prace prowadzi Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe z Iławy. Byszwałd

Trwa przebudowa drogi w miejscowości Byszwałd. Przedsiębiorstwo Drogowo Mostowe wykonało już kanalizację deszczowa. Obecnie na odcinku 320 m powstaje nowa nawierzchnia asfaltowa oraz chodniki. Przebudowa potrwa do 19 października 2008 r.

Szczepankowo

Kończy się remont drogi na odcinku 680 m. w miejscowości Szczepankowo. Nowa nawierzchnia asfaltowa, wjazdy oraz krawężniki pojawią się na odcinku 390 m. Prace zakończą się 30 października.

Rożental

Trwa remont drogi w miejscowości Rożental. Na odcinku 650 metrów bieżących zostanie odnowiona nawierzchnia oraz ustawione krawężniki. Prace zostaną wykonane do 15 listopada 2008 r.

PRZETARGI

W tym tygodniu zostanie rozstrzygnięty przetarg na „Dostawę oleju opałowego lekkiego do jednostek organizacyjnych Gminy Lubawa.

Został ogłoszony przetarg nieograniczony na „Wykonanie zimowego utrzymania dróg gminnych i wewnętrznych. Oferty można składać w sekretariacie do 8 października do godz. 9:00 Szczegóły na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Lubawa.

ZAJĘCIA NA HALI

Gminne Zrzeszenie LZS w Lubawie zaprasza do korzystania z hali sportowej oraz siłowni przy Szkole Podstawowej w Rożentalu. W ofercie: siatkówka, piłka halowa, tenis ziemny, tenis stołowy, aerobik, nauka tańca towarzyskiego. Godziny otwarcia 16:00-22:00. Kontakt pod nr tel. (89) 645 54 27.