dobra-praktyka-2011Gmina Lubawa została wyróżniona przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej tytułem „Dobra Praktyka Aktywnych Form Pomocy”- edycja 2011 roku. Wszystko to dzięki realizacji przez Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Lubawa zadania „Przez aktywność do sukcesu!”, które okazało się innowacyjne i pomysłowe.

Gmina Lubawa została wyróżniona wśród 12 podmiotów oraz 16 osób indywidualnych za działalność w czterech obszarach aktywnych form pomocy:
- Obszar I: Podmiot zatrudnienia socjalnego partnerem Ośrodka Pomocy Społecznej i Powiatowego Urzędu Pracy w realizacji kontraktów socjalnych,
- Obszar II: Gminne programy aktywizacji społeczno-zawodowej na rzecz budownictwa socjalnego,
- Obszar III: Świetlica – Dzieci – Praca na rzecz wsparcia dziecka i rodziny w gminie,
- Obszar IV: Aktywne przeciwdziałanie bezdomności”.

W poniedziałek 5 grudnia wyróżnienie w imieniu wójta Gminy Lubawa Tomasza Ewertowskiego odebrał Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Lubawa Adam Roznerski. Dyplomy Ministra Pracy i Polityki Społecznej wręczała Dyrektor Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej Krystyna Wyrwicka.

Zadanie „Przez aktywność do sukcesu!”, które jest realizowane od 1 lipca 2011 do 30 września 2012, zostało wyróżnione w Obszarze I: Podmiot zatrudnienia socjalnego partnerem Ośrodka Pomocy Społecznej i Powiatowego Urzędu Pracy w realizacji kontraktów socjalnych. Jego głównym celem jest aktywizacja i integracja społeczna i zawodowa 10 osób bezrobotnych korzystających ze świadczeń pomocy społecznej. Zadanie realizowane jest poprzez działania zawierające reintegrację społeczno zawodową oraz organizację zatrudnienia na otwartym rynku pracy w ramach porozumienia zawartego pomiędzy Ośrodkiem Pomocy Społecznej, a Powiatowym Urzędem Pracy.

Dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, w ramach zadania „Przez aktywność do sukcesu!”, zorganizowano ciekawe formy wsparcia, takie jak:
- indywidualne poradnictwo zawodowe,
- warsztaty aktywizacji zawodowej,
- trening interpersonalny w formie trzydniowego warsztatu wyjazdowego,
- trening umiejętności i kompetencji społecznych,
- kurs komputerowy,
- kurs zawodowy – opiekunka środowiskowa.

Zorganizowano także piknik integracyjny „Razem aktywni!”, wizytę studyjną do Przedsiębiorstwa Społecznego – Garncarska Wioska w miejscowości Kamionka K. Nidzicy oraz spotkanie dotyczące tworzenia spółdzielni socjalnych, które przeprowadził przedstawiciel Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych.

W ramach drugiego etapu zadania, który będzie trwał od kwietnia do września 2012 roku, zorganizowane zostaną prace społecznie użyteczne oraz pomoc w wejściu na otwarty rynek pracy. Działania te obejmą m.in. prace porządkowe wokół obiektów użyteczności publicznej, świetlic wiejskich oraz pomoc w organizacji imprez integracyjnych na terenie gminy Lubawa. W tym celu zakupiono zestawy porządkowe, narzędzia do pielęgnacji terenów zielonych oraz komplety roboczej odzieży.

Ten etap zadania odbędzie się we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Iławie, partnerami społecznymi (Radami Sołeckim wsi Grabowo, Targowisko, Rożental, Kazanice, Tuszewo, Prątnica, Gierłoż oraz Mortęgi) oraz lokalnymi przedsiębiorcami.

Wartość dofinansowania zadania „Przez aktywność do sukcesu!” przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej wynosi 40.200 zł.

Listę wyróżnionych można zobaczyć - tutaj -

dyplom