W miniony piątek podpisana została umowa na budowę systemu kanalizacji sanitarnej z przyłączami wraz z budową oczyszczalni ścieków w miejscowości Kazanice. Wykonawcą zadania będzie Przedsiębiorstwo Budowlano- Inżynieryjne „SANMEL” Sp. z o.o. z Brodnicy.

Umowę w imieniu zamawiającego podpisał prezes Zakładu Komunalnego Gminy Lubawa Spółka z o.o. Adam Marchlewski w obecności wójta gminy Tomasza Ewertowskiego, natomiast w imieniu wykonawcy prezes zarządu spółki „Sanmel” Eugeniusz Gajewski. Przy podpisaniu umowy był także kierownik budowy Jan Fabiński.
- Zadanie polegające na budowie biologicznej oczyszczalni ścieków w miejscowości Kazanice oraz kanalizacji sanitarnej ciśnieniowej będzie współfinansowane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w ramach podstawowych usług dla gospodarki i ludności wiejskiej - mówi Adam Marchlewski - Inwestycja o wartości brutto 7 mln. 500 tys. zł zostanie dofinansowana ze środków unijnych w kwocie około 3 mln. zł. Eugeniusz Gajewski zaznaczył, że firma, którą reprezentuje zatrudnia 200 osób i ma duże doświadczenie w realizacji tego typu zadań może więc zapewnić, że prace zostaną wykonane dobrze i terminowo.
Wójt przypomniał, że Zakład Komunalny został przekształcony w spółkę w październiku ubiegłego roku m.in. w celu realizowania takiego zadania jak budowa kanalizacji. W tym roku kapitał spółki ze 100 proc. udziałem gminy zostanie podniesiony o 2 mln. 500 tys. zł. - Proces kanalizacji gminy przebiega dwutorowo - mówi wójt Tomasz Ewertowski - Polega on na wyposażaniu gospodarstw domowych w przydomowe oczyszczalnie w przypadku, gdy budowa sieci jest ekonomicznie nieuzasadniona oraz na budowie kontenerowej oczyszczalni ścieków w Kazanicach. Dotychczas zamontowano już 250 sztuk oczyszczalni przydomowych.
Termin zakończenia inwestycji został zaplanowany na połowę sierpnia 2014 roku. W dalszym etapie do oczyszczalni będą dołączane kolejne miejscowości jak Byszwałd, Rożental, Grabowo i Wałdyki.

Moment podpisania umowy