W środę, 26 czerwca o godz. 18:00 w sali sesyjnej Urzędu Gminy Lubawa odbyło się spotkanie z posłami na Sejm RP: Zbigniewem Kuźmiukiem, Leonardem Krasulskim oraz Zbigniewem Babalskim. W spotkaniu uczestniczyło ponad 30 osób, rolników i przedsiębiorców z terenu lubawskiej gminy oraz wójt gminy Tomasz Ewertowski i wicewójt Marian Licznerski.

Spotkanie poprowadził Marian Golder, przewodniczący Związku Zawodowego Rolników RP „Solidarni” oddając głos Zbigniewowi Kuźmuikowi, który po raz pierwszy odwiedził lubawską gminę. Poseł jest doktorem nauk ekonomicznych, członkiem Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, był również europosłem, dlatego głównym tematem wystąpienia były sprawy bieżące naszego kraju dotyczące m.in. stanu budżetu państwa, sytuacji gospodarczej i ekonomicznej oraz sytuacji w rolnictwie.

We wstępie poseł wyjaśniał procesy zachodzące obecnie w naszej gospodarce. Przede wszystkim zwrócił uwagę na gwałtownie rosnące w ostatnich latach zadłużenie państwa, które w 2007r wynosiło 529 mld zł, a obecnie przekroczyło już 918 mld zł. Sama obsługa tego długu to wydatek ok. 43 mld zł rocznie (dane oficjalne). Dla porównania jest to ok. 75 proc pieniędzy przeznaczanych rocznie na służbę zdrowia.

Po krótkim wystąpieniu posła Kuźmika nastąpiła seria pytań do parlamentarzystów. Uczestnicy spotkania m.in. pytali o wysokość i opłacalność składek wpłacanych do Unii Europejskiej, o zadłużenie kraju. Poseł Kuźmiuk stwierdził, że na dzień dzisiejszy nie można jeszcze obiektywnie ocenić naszego bilansu z Unią Europejską bo po stronie wydatków jest dotychczasowa składka ( ok.26 mld EURO), a po stronie przychodów mówimy nie o realnych wydatkach tylko o limicie do wykorzystania, kosztach administracji, kredytach i rosnącej biurokracji. W jakim stopniu z tego korzystamy okaże się za kilka lat. Wszystkie państwa Unii prowadzą tego typu księgowość, Polska niestety nie.

Rolnicy interesowali się także tematem wiatraków, uboju rytualnego czy też sprzedaży ziemi. Poseł zwrócił uwagę na problem wykupywania ziemi przez cudzoziemców przy pomocy podstawionych "słupów". Z dniem 1 stycznia 2017 znikną ograniczenia w nabywaniu ziemi przez obcokrajowców. PiS przygotował już projekt ustawy uniemożliwiajacej przekazywanie ziemi przez "słupy" cudzoziemskim nabywcom, np. jako darowizny.

Wśród pytań było także zapytanie o możliwość utworzenia biura poselskiego PiS na terenie lubawskiej gminy. Poseł Zbigniew Babalski obiecał, że od przyszłego sezonu politycznego, czyli od września będzie organizowany raz w miesiącu dyżur posła.

Organizatorami spotkania byli: Związek Zawodowy Rolników RP„Solidarni” oraz Związek Zawodowy Solidarność Rolników Indywidualnych.