Dziennikarz francuskiej telewizji France 2 Vincent Lepreux, w czwartek, 20 marca realizował reportaż o gminie Lubawa oraz przemyśle meblarskim. Przez cały dzień kamera towarzyszyła Tomaszowi Ewertowskiemu, wójtowi gminy w jego codziennych obowiązkach oraz zaplanowanych na ten dzień spotkaniach.

Tematem reportażu jest rozwój gospodarczy gminy, szczególnie w zakresie branży meblarskiej oraz gminne inwestycje. Ekipa France 2, m.in. odwiedziła Szkołę Podstawową w Złotowie, wielofunkcyjne boiska oraz zakłady Constract w Grabowie i Libro w Rodzonem. Wybór lubawskiej gminy do tematu reportażu nie był przypadkowy. Gmina Lubawa, która jest gminą typowo rolniczą od kilku lat zaczyna zmieniać charakter. Powstaje coraz więcej nowych oraz rozbudowują się zakłady przemysłowe zatrudniające po kilkuset pracowników każdy. Wskaźnik bezrobocia na terenie gminy wynosi ok. 5 proc.

Trwająca od wielu lat współpraca z gminą Lanvallon- Plouha w zakresie samorządu, rolnictwa oraz gospodarki pozwala na rozwój kontaktów w różnych dziedzinach. Realizowane wizyty studyjne zarówno w Bretanii jak i na terenie gminy Lubawa dotyczące branży meblarskiej zaowocowały tym razem reportażem we francuskiej telewizji.

– Niski wskaźnik bezrobocia, dynamiczny rozwój i rozbudowa zakładów meblarskich, nowe miejsca pracy czy zmiany zachodzące w gminie, to świetny temat na reportaż – zaznaczył Vincent Lepreux. – Chcemy pokazać, że w czasach kryzysu są w Europie gminy, które świetnie sobie radzą. Jest to także okazja, żeby francuski widz dowiedział się, że meble, które ma w domu bardzo często zostały wyprodukowane właśnie w Polsce.

France 2 to główny kanał francuskiej telewizji publicznej. Jest on częścią grupy medialnej France Télévisions, w której skład wchodzą także France 3, France 4, France 5, RFO, ARTE France oraz France 24. Oferuje różne programy, m.in. wiadomości, wydarzenia sportowe i kulturalne, filmy oraz reportaże. Emisja materiału realizowanego na naszym terenie przewidziana jest na ostatni tydzień kwietnia.