zajawka artykul

Koronawirus z Wuhan oznaczony skrótem SARS-CoV-2 wywołuje chorobę COVID-19. Objawy zakażenia obejmują gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej chorych wykazują typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami. Co wiadomo o chorobie i jaki jest zasięg epidemii?

Koronawirus z Wuhan stał się w przeciągu zaledwie kilku dni prawdziwym postrachem mieszkańców wszystkich regionów świata – zaledwie przez pierwszy tydzień.

Jak uniknąć zakażenia koronawirusem i przenoszenia go?

Ważne jest, aby przebywać w odległości większej niż 1 metr od osoby, u której może występować infekcja, a także jak najczęściej myć ręce wodą z mydłem lub płynem antybakteryjnym na bazie alkoholu (co najmniej 60 proc.). Należy również unikać dotykania oczu, ust i nosa oraz zakrywać usta podczas kichania – najlepiej zgiętym łokciem lub chusteczką higieniczną, która od razu powinna trafić do zamkniętego kosza na śmieci. WHO zaleca, by osoby czujące się źle (z bólami głowy katarem i innymi łagodnymi objawami) pozostały w domach do wyzdrowienia.

Czy maseczka chroni przed koronawirusem?

Światowa Organizacja Zdrowia apeluje, by używać maseczek racjonalnie (nie marnować zasobów) – tylko w przypadku wystąpienia objawów ze strony układu oddechowego (kaszlu lub kichania), podejrzenia infekcji koronawirusem z łagodnymi objawami albo opieki nad osobą, u której może występować zakażenie. Używanie masek ma kluczowe znaczenie dla pracowników ochrony zdrowia. Muszą to być jednak maski wysokiej jakości, w przeciwnym razie po godzinie użytkowania staną się siedliskiem drobnoustrojów.

Przeczytaj także: W aptekach brak maseczek. "Służą przede wszystkim do ochrony osób zakażonych"

Jak długo wirus może przetrwać na przedmiotach i powierzchniach?

Nie jest pewne, jak długo wirus wywołujący COVID-19 przeżywa na powierzchniach, ale ze wstępnych ustaleń wynika, że zachowuje się jak inne koronawirusy, czyli pozostaje aktywny przez okres od kilku godzin do kilku dni. Czas ten zależy np. od rodzaju powierzchni, a także temperatury i wilgotności otoczenia. W przypadku podejrzenia, że powierzchnia jest zainfekowana, należy ją wyczyścić środkiem dezynfekującym. Odbieranie paczek z obszarów, na których występuje koronawirus COVID-19, jest bezpieczne.

Jakie jest ryzyko zakażenia koronawirusem?

Ryzyko zakażenia zależy od miejsca zamieszkania i miejsc ostatnich podróży. Ponad 95 proc. wszystkich przypadków choroby COVID-19 odnotowano w Chinach (większość w prowincji Hubei). WHO uspokaja, że u osób, które nie podróżowały w regiony, gdzie znajdują się ogniska wirusa lub nie były w bliskim kontakcie z kimś, kto ma infekcję i źle się czuje, prawdopodobieństwo zakażenia jest małe.

Czy istnieje szczepionka lub lek na koronawirusa?

Jak dotąd nie ma szczepionki ani leku przeciwwirusowego, który zapobiegałby infekcji koronawirusem SARS-CoV-2 lub leczył chorobę COVID-19. Osoby zakażone mogą jednak liczyć na pomoc medyczną w zakresie łagodzenia objawów. Ci, u których choroba ma ciężki przebieg, powinni być hospitalizowani. Większość pacjentów wraca do zdrowia. Szczepionki i leki są na razie testowane w ramach prób klinicznych.

Zobacz też: Szczepionka przeciw koronawirusowi jest gotowa do pierwszych testów

Gdzie można się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów?

GIS osobom, które zauważyły u siebie objawy zakażenia koronawirusem i w ciągu ostatnich 14 dni przebywały w obszarach, gdzie występuje COVID-19 lub miały kontakt z osobą chorą, zaleca bezzwłoczne powiadomienie stacji sanitarno-epidemiologicznej (drogą telefoniczną) lub zgłoszenie się do oddziału zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego. Nie należy iść do lekarza pierwszego kontaktu ani na izbę przyjęć.

Ministerstwo Zdrowia przygotowało listę placówek, w których w razie podejrzenia infekcji można uzyskać pomoc. Opracowało też algorytm diagnostyki laboratoryjnej.

baner artykul

Tekst: Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Iławy za www.medonet.pl