W piątek 4 września w sali sesyjnej Urzędu Gminy Lubawa odbyło się spotkanie w sprawie rozprzestrzeniania się strefy czerwonej związanej z ASF. W spotkaniu uczestniczyli: wójt gminy Tomasz Ewertowski, Zbigniew Rudnicki, kierownik PZDR Iława, Grzegorz Turulski, prezes Lubawskiej Spółdzielni Producentów Trzody Lub-Tucz, przedstawiciele Kół Łowieckich oraz weterynarii. Celem rozmów było wypracowanie wspólnego apelu do mieszkańców, który przedstawiamy poniżej.

 

 

APEL DO MIESZKAŃCÓW MIASTA I GMINY!

W związku ze zbliżającą się do granic gminy Lubawa czerwoną strefą związaną z ASF (Afrykański pomór świń) Kierownik PZDR Iława oraz Wójt Gminy Lubawa apelują do mieszkańców o szczególną uwagę przy przestrzeganiu zasad bioasekuracji w gospodarstwach rolnych.
Pamiętajmy także o zachowaniu szczególnych środków ostrożności i podstawowych zasad higieny, gdyż każdy z nas, wchodząc na tereny leśne i przyległe, może stać się źródłem przenoszenia tej choroby.

 

Więcej informacji na stronie
Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie:
https://wmodr.pl/informacje/1897
oraz Głównego Inspektoratu Weterynarii
https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/asf-w-polsce