Zgodnie z  Rozporządzeniem Nr 97 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 30 grudnia 2021 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), do obszaru zagrożonego na terenie Gminy Lubawa należą następujące miejscowości: Byszwałd, Gierłoż Polska, Grabowo, Kazanice, Losy, Pomierki i Kołodziejki, Rożental, Sampława, Targowisko, Zielkowo, Złotowo oraz Miasto Lubawa.

Jednocześnie nadal obowiązuje Rozporządzenie Nr 96 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 28 grudnia 2021 roku w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), na mocy którego do obszaru zapowietrzonego na terenie Gminy Lubawa należą: Byszwałd , Fijewo, Grabowo, Losy, Rożental, Złotowo oraz Miasto Lubawa, natomiast do obszaru zagrożonego nalezą: Czerlin, Gierłoż Polska, Kazanice, Lubstyn, Lubstynek, Ludwichowo, Łążyn, Mortęgi, Omule, Pomierki, Prątnica, Rakowice, Sampława, Szczepankowo, Targowisko, Tuszewo, Wałdyki, Zielkowo. 

Na obszarach o których mowa powyżej wprowadza się nakazy i zakazy określone w §3, §4 i §5 ww. Rozporządzenia.