Zgodnie z  Rozporządzeniem Nr 3 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 12 stycznia 2022 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), do obszaru zapowietrzonego na terenie Gminy Lubawa należą następujące miejscowości: Byszwałd, Fijewo, Grabowo, Losy, Rożental, Złotowo oraz miasto Lubawa, natomiast do obszaru zagrożonego należą: Czerlin, Gierłoż Polska, Kazanice, Lubstyn, Lubstynek, Ludwichowo, Łążyn, Mortęgi, Omule, Pomierki, Prątnica, Rakowice, Sampława, Szczepankowo, Targowisko, Tuszewo, Wałdyki i Zielkowo.

Jednocześnie na mocy Rozporządzenie Nr 2 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 12 stycznia 2022 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), do obszaru zagrożonego na terenie Gminy Lubawa należą: Byszwałd, Gierłoż Polska, Grabowo, Kazanice, Losy, Pomierki i Kołodziejki, Rożental, Sampława, Targowisko, Zielkowo i Złotowo oraz Miasto Lubawa.