Dnia 21 maja 2022 r. w Rożentalu odbyła się Majówka Kół Gospodyń Wiejskich Warmii i Mazur zorganizowana przez Warmińsko-Mazurski Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Oddział Terenowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Olsztynie, Gminę Lubawa oraz Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie. Honorowy Patronat nad Majówką objęli Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki.

W wydarzeniu udział wzięło 15 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu naszego województwa, w tym reprezentujące Gminę Lubawa: KGW Kazanice, KGW Prątnica, KGW Rożental, KGW Sampława oraz KGW Tuszewo. Na przygotowanych stoiskach skosztować można było lokalnych i regionalnych potraw a także poznać tradycje kulinarne Warmii i Mazur.

Podczas Majówki przeprowadzono „Konkurs na Najciekawsze Stoisko Wiosenne”, w którym zwyciężyło KGW Marcinkowo. Wyróżnienia trafiły do KGW Prątnica oraz KGW Tuszewa. „Konkurs na Najlepszą Potrawę” wygrały panie z KGW Tynwałd. Trzecie miejsce przyznano gospodarzom Majówki - KGW Rożental, wyróżnienia KGW Sampława oraz KGW Kazanice.

Specjalną nagrodę Wójta Gminy Lubawa odebrało także KGW Wałdyki za kulinarną oprawę zawodów strażackich.

W konkursie na Miss Kół Gospodyń Wiejskich Warmii i Mazur tytuł otrzymała przedstawicielka KGW Piotraszewo - Ewa Piwowarek.

Wydarzenie uatrakcyjniły występy zespołów folklorystycznych Rogóżanie i Rakowianki oraz Dziecięcego Zespołu Instrumentalno- Wokalnego działającego prze Szkoły Podstawowej w Rożentalu. Gwiazdą wieczoru był duet An Dreo e Karina wykonujący największe włoskie przeboje. Majówkę zakończyła zabawa taneczna.